21/03/2023

Gadskārtu dziesmas

Izveidots: 21.Marts, 2023 Autors: Agnese Kanča

Jau četras dienas mēs dzīvojam pavasarī, pēc lielajiem sniegiem, puteņiem un saliem, beidzot esam sagaidījuši sauli ne tikai ārā, bet arī mēs paši sākam atplaukt, esam gatavi jauniem izaicinājumiem un piedzīvojumiem.
Ir īstais laiks arī atmodināt prātu un dvēseli ar skanīgām dziesmām, kuras mums dziedāja Asnate un Aurēlija Rancānes no tautas mūzikas grupas TAUTUMEITAS. Izpētījām un parunājām par latviešu tradīcijām, par gadskārtu svētkiem, rotaļām, ticējumiem, jokiem un dziedājām līdzi skanīgajām latviešu tautas dziesmām.
Ir skaidrs, ka mēs katrs esam atšķirīgs. Bet kaut kas mūs, latviešus, tomēr vieno. Kaut kāds latvieša kods. Kāds tad ir šis latvieša kods, noteikti katram savādāks. Ja jūs piekrītat vismaz diviem apgalvojumiem, tad jūsos mājo latvieša kods. Vai kāds rudenī lasa sēnes? Vai kāds no jums iet pirtī un veic pirts rituālus? Vai kāds lasa zāļu tējas? Vai kāds ir lasījis Raini, Ziedoni? Vai kāds zina kādu tautasdziesmu? Vai Jāņos kurināt ugunskuru? Vai kāds no jums ir piedalījies kapu svētkos? Vai Lieldienās šūpojaties un olas ēdat bez sāls? Vai braucot mašīnā esat dziedājuši līdzi Latviešu dziesmās, kuras skan radio? Vai Ziemassvētkos rotājat eglīti un ejat budēļos? Vai uz ārzemēm esat veduši rupjmaizi un speķi saviem tuviniekiem? Ir jauki apzināties, ka mūsos ir latvieša kods un lielākā vēlme ir šo latvisko sevī saglabāt un kopt. Ir jābūt lepniem par mūsu latviskajām tradīcijām, par mūsu dziesmām, par mūsu svētkiem, par mūsu cilvēkiem.
Asnatei un Aurēlijai Rancānēm no tautas mūzikas grupas TAUTUMEITAS, latviskais kods dzirkstīja, gavilēja, skanēja, izsmaidīja, izdejoja un mirdzēja pār pārēm, ka arī mēs pasmēlāmies kripatiņu katrs sev, no viņu LATVISKUMA.