13/11/2020

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa 2020

Izveidots: 13.Novembris, 2020 Autors: Ilze Dubova ievietots: Projekti

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa 2020’ JAK Barkavas struktūrvienībā notika 2020.gada 12.novembrī.
“Šogad Ziemeļvalstu literatūras nedēļai sākoties, Ziemeļvalstis sedz bieza tumsa. Mēs pasargājam sevi no aukstā rudens vēja un lietus ar lietussargiem, iededzam lukturus un iegrimstam grāmatās un stāstos”, Anno Vikberga no Ālandu salām.
Tēma – Ziemeļvalstis un pasaule.
Mērķis – piepildīt Z-valstu un Baltijas valstu skolas un bibliotēkas ar lasījumiem, izstādēm, sarunām par Z-valstu kultūru un tradīcijām, aktuālo literatūrā, kultūras pieredzēm. Un kaut arī atrodamies dažādās pasaules vietās mēs visi piedalāmies kopīgā vienotā notikumā un esam lasīšanas kopienas daļa.

2020. gads ir sarežģīts gads – klimata pārmaiņas un Covid-19 pandēmija ir karstākās tēmas. Šie notikumi liek mums aizdomāties par to, ko nozīmē būt  pasaules pilsonim. Kāda ir mūsu pilsoniskā atbildība un kas mūs vieno  un atšķir vienu no otra? Un vai 2020. gads ir laiks, kas ir īpaši svarīgs, lai sanāktu kopā Z-valstu literatūras nedēļā (vai klātienē vai attālināti, virtuāli) kopienas un solidaritātes dēļ.
UZDEVUMI:
1.Madonas pilsētas bibliotēkas stāstījums par Z-valstu literatūras autoriem, aktualitātēm pasaules literatūrā, nozīmīgākie darbi, gada balvas literatūrā. Stāsta bibliotekāre DACĪTE TOMIŅA:
Piemēram: (norvēģu rakstniece) Kristina Rošifte “Visi skaitās” – “Septiņi miljardi astoņsimt miljoni cilvēku uz vienas planētas. Ikvienam no viņiem ir pašiem savs, unikāls dzīves stāsts. Visi skaitās. Viens no viņiem esi tu!” – tā ir grāmata, kas rada arī telpu sarunām par sarežģītām tēmām.  Katram cilvēkam ir savs dzīvesstāsts grāmatā radītajā cilvēku tīklojumā. Pasaulē, kurā dzīvojam, pastāv cilvēku un stāstu bagātīga daudzveidība. Ikvienam ir sava iekšējā un ārējā pasaule, kas nenovēršami cilvēkus savieno, taču rada arī atšķirības, tādējādi ikviens ir individualitāte. Šī grāmata saņēmusi Ziemeļu Padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvu 2019.gadā.
https://www.norden.org/en/nyhed/kristin-roskifte-has-won-2019-nordic-council-children-and-young-peoples-literature-prize
Islandes autore Oidira Ava Olafsdotira romāns “ Viesnīca Klusums” sociāli reālistisks romāns ar satīras elementiem. Šis romāns par indivīdu cilvēku jūrā, kā arī par to, ka cilvēka iekšējā un ārējā pasaule var sagrūt un tikt uzcelta no jauna.
Zviedru autors Jākobs Vegēliuss “Kapteiņa pērtiķis” – stāsts veidots kā ceļojuma apraksts un detektīvstāsts, kurā iekļauta arī bagātīga grāmatas varoņu galerija – katra nodaļa sākas ar asprātīgu attļu un izdomas bagātu melnbaltu ilustrāciju. Lasot ir iespēja ceļot un uzzināt dažādus stāstus par tumšiem noslēpumiem, alkatību un ļaunumu, negaidītām draudzībām, cerību, piedošanu un samierināšanos. Autors par šo grāmtau arī saņēmis Ziemeļu Padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvu 2015. gadā. Arno Jundzes intervija ar rakstnieku: https://nra.lv/kultura/personibas/223434-jakobs-vegeliuss-necensos-sekot-kadi-ir-modes-virzieni.htm
Interesanti fakti par Z-valstīm:
ZVIEDRIJA –
·Zviedrija, oficiāli Zviedrijas Karaliste, ir valsts Ziemeļeiriopā, kura atrodas Skandināvijas pussalas austrumu un dienvidu daļā.
·Zviedrijas galvaspilsēta atrodas uz 14 salām, kuras savieno 57 tilti. Tāpēc lai, kur jūs atrastos, vienmēr būsiet ūdens tuvumā. Stokholmā ir 96 pludmales.
·Stokholma ir mājvieta pasaulē pirmajam lidmašīnas hostelim – netālu no ieejas Ārlandas lidostā redzēsiet lidaparātu Boeing – 747, kurā izbūvēts ekonomiskās klases viesu nams.
·Stokholmas sporta un koncertu halle Globen tiek uzskatīta par pasaulē lielāko daudzfunkcionālo arēnu.
·Zviedrijā studentiem maksā 187$ mēnesī, ja viņi studē augstskolā.
·IKEA – viena no vispazīstamākajām mēbeļu firmām pasaulē, kas cēlusies no Zviedrijas.
·A. Celsijs – Celsija skalas izgudrotājs ir dzimis un miris Zviedrijā
DĀNIJA -
·Dānijas galvaspilsētu Kopenhāgenu pilnībā ieskauj ūdens,
·Dānijas karogs, kuru dēvē par “Dannebrog”, tika atzīts par pašu vecāko pastāvējušo valsts karogu pasaulē,
·Dāņu pasaku rakstnieks Hanss Kristians Andersens ir ļoti pazīstams ar saviem stāstiem “Nāriņa”, “Neglītais pīlēns”… Viņa grāmatas ir vistulkotākās pasaulē, protams, aiz Bībeles,
·Leģendārās muzikālās grupas “Metallica” dibinātājs Lars Ulrih ir dzimis Dānijā,
·Visizplatītākais transports Dānijā ir velosipēds,
·Lielākā daļa veikalu tiek slēgti starp 5-6 vakarā, ja vēlas pēc darba ko nopirkt, jāpasteidzas
NORVĒĢIJA –
·Norvēģijā ir visvairāk miljonāru uz vienu iedzīvotāju.
·Norvēģijā nepietiek ar parastu “paldies”, ir konkrēti jānorāda, par ko jūs pasakāties. Latvijā bieži vien dzirdam sakām  “paldies jums par visu”, bet norvēģim šī frāze radīs pārsteigumu un apmulsumu, jo Norvēģijā ar šādu frāzi nereti tiek “izrotāti” kapakmeņi.
·Norvēģija ieņem 2.vietu pasaulē pēc rādītāja – visvairāk mobilo telefonu uz vienu iedzīvotāju (1.vietu ieņem somi)
·Sods par braukšanu ātruma pārsniegšanu ir lielāks nekā par narkotiku uzglabāšanu. Pārsniedzot ātrumu par 10km/h, var nākties samaksāt ap 3000 NOK lielu sodu.
·Norvēģijas ziemeļu daļā, Lofoto arhipelāgā, atradīsiet pilsētiņu, kuras nosaukums ir īsākais pasaulē  - Å.
(daudz interesantu lietu par Norvēģiju stāsta skolotāja Mairita Smeltere, jo gandrīz 8 gadus tur ar ģimeni nodzīvoja, iepazīstot tās valsts kultūru, tradīcijas un izglītības sistēmu).

2.uzdevums. Sveču gaismās skolēni lasa Zviedru autora Jākobs Vegēliuss darba fragmentu “Kapteiņa pērtiķis”. Saistībā ar tekstu veic aktivitātes:
·izmantojot digitālos rīkus  veic radošu darbu TextgramX / Pictar / Canva... atbilstoši lasītajam tekstam veido grāmatas vākus.
·Darba lapā – Pasaules valstu karte (siluets) – jāatzīmē zināmās valstis, jāpiezīmē tās valsts karodziņš un jāpieraksta, ar ko saistās vai simbolizē tev šī valsts.

3.uzdevums. DISKUSIJA – Vai mūsdienās ir svarīgi lasīt grāmatas?
Veiktos darbus nosūta latviešu valodas skolotājai www.Mykoob.lv sarakstēs vai e-pastā pavulsone27@inbox.lv
Darbā bija jaušama starppriekšmetu saikne ar citiem mācību priekšmetiem: literatūra, informātika, ģeogrāfija, vizuālā māksla.  Daļa projekta uzdevumu  notika  ZOOM tiešsaistē.
Šajā projektā darbojās V2, V3 grupas izglītojamie ar skolotāju Mairitu Smelteri.

Paldies visiem par sadarbību!

JAK Barkavas struktūrvienība
Latviešu valodas skolotāja
Mairita Smeltere